Odnawialne Źródła Energii to coraz częściej poruszany temat. Mówi się o potrzebach wykorzystywania "nowej" energii jako uzupełnienie tej tradycyjnej, jak i będącej jej zamiennikiem. Bardzo dużą zaletą OZE jest to, że ich energia jest w 100% naturalna, oraz to, że ten zasób jest niewyczerpalny. Możemy tu mówić na przykład o energii słońca, a ona nigdy przecież nie zniknie.
Jak wykorzystać energie słońca?
Promieniowanie słoneczne zamienia się w prąd elektryczny, który można wykorzystać w dogodny dla siebie sposób, w swoim domu czy pracy. I chociaż rzeczywiście promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze latem, najbardziej wtedy jest ono odczuwalne dla człowieka, to ta energia, płynąca ze słońca może wystarczająco służyć przez cały rok. Zimą nie odczuwa się ciepłych, przyjemnych promieni słońca, ale i tak jego promieniowanie wystarczy do produkcji energii.
Ale by słońce zadziałało, tworząc energie należy wykorzystać odpowiednie urządzenia - instalacje solarne, instalacje fotowoltaiczne, czy panele słoneczne. Te ostatnie są najczęściej spotykane, ponieważ ozdabiają coraz więcej domów, dając im ciepło, np. do ogrzania wody. Instalacje wykorzystują promienie słoneczne by przemienić je w prąd stały.
Jak działa fotowoltaika?
To dość proste, na panelu fotowoltaicznym znajdują się specjalne ogniwa. Kiedy foton, czyli jednostka światła pada na płytkę, która zbudowana jest w krzemu jest przez niego pochłaniana i wybija elektron, zmuszając go do ruchu. Ten ruch to przepływ prądu elektrycznego. Jednak, by wykorzystać taki prąd potrzebny jest jeszcze falownik, który zamieni prąd stały w prąd zmienny.
Jakie płyną korzyści z takiego rozwiązania? Bardzo duże. Po pierwsze korzystając z energii słonecznej chroni się środowisko naturalne, a to bardzo ważne w czasie kiedy problemy zmian klimatycznych są coraz mocniej odczuwalne. Drugie, też bardzo ważne, niezależność od elektrowni, w razie awarii w innych domach nie będzie prądu, tu gdzie jest fotowoltaika ten problem znika. I jeszcze jedna rzecz, oszczędność pieniędzy. Z czasem wszystkie koszty związane z instalacją się zwracają, a gospodarstwo może cieszyć się własną energią.
***